W całej Polsce są osoby Głuche/Słabosłyszące/Niesłyszące ponad około 5-7 miliony ludzi. Wielu z nich są urodzeni genetycznie tak jak ja, a wielu nie słyszą z powodu przeróżnych sytuacji na przykład: wypadki, chorób i tak dalej. Pewnie znasz uczucie, kiedy spotykasz osobę niesłyszącą, a nie wiesz jak powiedzieć, że czegoś potrzebujesz? Jeśli nie spotkałeś/aś taką osobę, spotkasz taką osobę prędzej czy później. Oto wskazówki, numerowane według mnie, jak się przygotować do rozmowy z osobą niesłyszącą. Zanim zacznę, chciałabym Wam pokazać pewien filmik, raczej animowany filmik, który bardzo mnie urzekł.
Naucz się języka migowego
To dla mnie najważniejszy punkt wśród moich wskazówek. Dlaczego? Znajomość języka migowego ułatwia komunikację z osobą niesłyszącą, wręcz o niebo lepiej można dogadać z osobą G/głuchą. Bo język migowy jest językiem dla osób Głuchych, szczególnie Polski Język Migowy, w skrócie PJM stanowiący ich naturalny język komunikacji. W Polsce istnieje również drugi język migowy – System Język Migowy, w skrócie SJM. Ale ten język jest niezrozumiały dla osób Głuchych, dlatego że SJM oparty jest na gramatykę języka Polskiego, dlaczego? Polski Język Migowy jest odrębny gramatycznie od języka Polskiego. Posiada własną gramatykę wizualno-przestrzenną, przy tym wykorzystuje mimika, ruch ciała, gestykulacja, a SJM żadnych z tych powyższych nie posiada. Na temat tych powyższych języków wyjaśnimy to w następnym artykule. Co do nauki języka migowego, poleciłabym z całego serca w kilku wersjach nauki. Kurs Polskiego Języka Migowego od poziomu A1-B2 w dwóch firmach polecanych przeze mnie: – Centrum Edukacyjne Naturalnie Migaj, Polski Związek Głuchych Zarząd Główny – Kliknij to!
– EduPJM prowadzonej przez Magdaleny Bielak-Kościńskiej – Kliknij to! Książki wydane przez Centrum Polskiego Języka Migowego – Kliknij to! Samodzielna nauka online (słowniki) – Korpusowy Słownik Polskiego Języka Migowego, SpreadTheSign Ale żeby nauczyć perfekcyjnie polskiego języka migowego, najlepiej jest wykorzystać podane powyżej wskazówki i przebywać w środowisku G/głuchych.
Pisz na kartce/mów wyraźnie
Ta metoda jest wykorzystywana praktycznie codziennie, jeśli osoba G/głucha przebywa w dwóch światach, czyli w świecie G/głuchych i w świecie słyszących. Często były takie sytuacje, kiedy osoba G/głucha nie rozumiejąc co osoba słysząca do niej mówi, prosiła o pisanie kartce lub mówienie wyraźnie, to ta osoba słysząca odwracała i szła swoją drogą – z tego często wychodzi nieprzyjemne sytuacje. Kiedy rozmawiasz z osobą niesłyszącą, należy pisać/mówić krótkimi i zrozumiałymi zdaniami. Nie każdy zna biegle języka Polskiego. Tak jak pisałam powyżej, że polski język migowy jest odrębny gramatycznie od języka Polskiego, posiada on własną gramatykę, dlatego my Głusi, uważamy za język Polski jako obcy, podobnie jak i Wy za języka angielskiego, czy języka francuskiego, często nie rozumiemy trudnych, specjalistycznych słów. Co do mowy – należy mówić wyraźnie, my nie zrozumiemy, czytając z ruchu warg jeśli będziecie mówić za szybko, bądź macie zasłaniane usta, np. wąsy (jeśli nie chcecie je zgolić, to będzie lepiej pisać na kartce :-)), lub lubisz zasłaniać ręką, papierem, to w tym przypadku bądźmy czujni i zaprzestańmy tą czynność. Osoba G/głucha na pewno poprosi, żeby nie zasłaniać usta dłoni, czy gazety, czy inne rzeczy. Najważniejsze to także nie odwracamy wzroku od osoby Głuchej, ta osoba może poczuć się olana. Kiedy rozmawiamy z osobą Głuchą, to rozmawiamy z tą osobą, patrząc na jej oczy, oczywiście mając odsłonięte usta.
Tłumacz języka migowego
Najczęściej osoba G/głucha korzysta z tej metody w załatwianiu spraw, takie jak na przykład ogarnięcie spraw w urzędzie miejskim, w ZUSie, czy w urzędzie skarbowym, ale także otwarte spotkania firmowe dotyczące spraw biznesowych czy inne sytuacje, które wymaga od osoby G/głuchej uczestnictwo. Najczęściej takie usługi tłumaczeniowych są korzystane z firmy Migam, ale także przez prywatnych tłumaczy, można ich znaleźć przez bazy tłumaczy w TłumaczeMigowi utworzone przez Instytut Spraw Głuchych. Pamiętajcie, to co pisałam z powyższych zdań – są to moje osobiste opinie. Moim celem jest Was uświadomić i dać Wam kilka wskazówek jak rozmawiać z osobą Niesłyszącą. Życzę powodzenia!
Comments